Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

STRONA GŁÓWNAHISTORIAPRACA MISYJNAGALERIALINKI                                                             


   Świadomość głoszenia Ewangelii wszystkim narodom, zgodnie z nakazem misyjnym Chrystusa (por. Mk. 16,15; Mt. 38,19), towarzyszyła Kościołowi od początku i zawsze prowadziła bardziej do czynnego rozpowszechniania Ewangelii w świecie...

       więcej>>


    Jak wygląda zaangażowanie na polu misyjnym braci z naszej prowincji Wniebowzięcia NMP z Katowic...

 więcej >>


  Galeria zdjęć dokumentujących pracę misyjną naszych współbraci oraz działalność naszego sekretariatu...

 więcej>>


     Linki do wybranych miejsc w Internecie - znanych i mniej znanych...

   więcej>>


 

PROJEKT MISYJNY ROSJI I KAZACHSTANU

Azja

   PROJEKT ROSJI I KAZACHSTANU
   FRANCISZKAŃSKI PROJEKT WSPÓLNOT

   Sposób obecności

   Obecność franciszkańska, którą stanowi obecnie Fundacja zależna od Ministra generalnego, ma przede wszystkim dawać świadectwo franciszkańskie na płaszczyźnie życia osobistego i wspólnotowego. Różne formy działalności ewangelizacyjnej Braci mają na celu zapewnić opiekę duszpasterską i zadbać o duchowe potrzeby Wspólnot katolików żyjących na tym obszarze (niemcy, polacy, litwini, rosjanie, itd.).
   W działalności apostolskiej Braci powinien przeważać wymiar ekumeniczny, który jest jednym z priorytetów duszpasterskich, przez popieranie dialogu i współpracy z braćmi prawosławnymi na polu religijnym, społecznym i kulturowym.

   Obecność Braci Mniejszych

   Petersburg i Smoleńsk
   Bracia żyjący w Petersburgu i w Smoleńsku są zaangażowani w duszpasterstwie parafialnym, pomagając lokalnemu kościołowi, oraz nauczają w Wyższym Seminarium diecezjalnym.

   Nowosybirsk
   Na Syberii Bracia są obecni w Nowosybirsku, mieście liczącym ponad półtora miliona mieszkańców, gdzie żyją w domu przylegającym do kościoła parafialnego, w którym spełniają posługę duszpasterską dla katolików w języku niemieckim, rosyjskim i polskim. Okazyjnie Bracia dojeżdżają do dalszych wiosek tej okolic Jeden z Braci tak wyraził swoje doświadczenie w tym regionu azjatyckiej części Rosji: "Dziękuję Panu Bogu za to, że miałem możność otrzymać tak wiele przez kontakt z ludźmi starszymi zesłanymi na Syberię w czasach Stalina". Ponadto Bracia prowadzą szkołę dla miejscowych dzieci.

   Ałmata, Kazachstan
   Bracia w tym regionie są na służbie Administracji Apostolskie poprzez zaangażowanie w różnych rodzajach działalności, dawani świadectwa i dzielenie się. Ich praca obejmuje duszpasterstw. młodzieży i dorosłych, prowadzenie sierocińca, przygotowanie i udzielanie sakramentów. Jeden z Braci udziela pomocy lekarskiej w małej przychodni zbudowanej po to, by służyła okolicznej ludności. Bracia żyją w dzielnicy bardzo biednej i wiele osób przychodzi do nich z prośbą o pomoc; dlatego Bracia urządzili kuchnię, w której przygotowuje się posiłki dla ubogich.

   Ochotnik? Dlaczego nie?

   "Jeśli chcesz być doskonały,
   idź, sprzedaj, co posiadasz...
   potem przyjdź i chodź ze Mną" (Mt 19,21)


   Początki

   Po zniesieniu żelaznej kurtyny w Związku Radzieckim w 1989 roku Minister generalny Braci Mniejszych zapoczątkował Projekt W.N.P. zachęcając Braci, Siostry i świeckich Wolontariuszy, by okazali gotowość duchowej pomocy dla katolików obecnych w dawnym imperium radzieckim:

  • możliwość harmonijnego i pokojowego współżycia między ludźmi o różnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym;

  • styl ewangelizacji franciszkańskiej, cechujący się minoritas przeżywaną we wspólnocie;

  • zainteresowanie i szacunek dla bratniego Kościoła Prawosławnego, również przez unikanie prozelityzmu.

   Od tego momentu Bracia zostali wysłani do miejsc, w których istniała już pewna obecność katolicka i franciszkańska: do Nowosybirska i Petersburga w Rosji oraz do Ałmaty, stolicy Kazachstanu.

   Doświadczenie

   Doświadczenie w Rosji pomogło Braciom żyć blisko ludzi i dzielić z nimi ich nadzieje na przyszłość. Otworzyło im nowe horyzonty dialogu i obecności: za przykładem św. Franciszka pokazują oni, iż są katolikami, w ciągłym dialogu z Kościołem lokalnym. Punktem wyjścia tego doświadczenia, według słów jednego z Braci, jest kochać i odczuwać ziemię rosyjską z całą jej odmiennością i z jej ludzkim bogactwem.



Powrót do strony Projekty Misyjne   


do góry
  
PROJEKTY MISYJNE