Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

STRONA GŁÓWNAHISTORIAPRACA MISYJNAGALERIALINKI                                                             


   Świadomość głoszenia Ewangelii wszystkim narodom, zgodnie z nakazem misyjnym Chrystusa (por. Mk. 16,15; Mt. 38,19), towarzyszyła Kościołowi od początku i zawsze prowadziła bardziej do czynnego rozpowszechniania Ewangelii w świecie...

       więcej>>


    Jak wygląda zaangażowanie na polu misyjnym braci z naszej prowincji Wniebowzięcia NMP z Katowic...

 więcej >>


  Galeria zdjęć dokumentujących pracę misyjną naszych współbraci oraz działalność naszego sekretariatu...

 więcej>>


     Linki do wybranych miejsc w Internecie - znanych i mniej znanych...

   więcej>>


 



Eucharystia i Misja - nierozerwalnie związane.


Drodzy Bracia i Siostry!

1.Misyjne zaangażowanie kościoła, również na początku trzeciego tysiąclecia, jest sprawą nie cierpiącą zwłoki, o czym wielokrotnie przypominałem. Misja - jak napisałem w Encyklice Redemptoris missio - jest jeszcze daleka od urzeczywistnienia, i dlatego też powinniśmy zaangażować w tej służbie wszystkie nasze siły (por. n. 1). Cały Lud Boży, w każdym momencie swego pielgrzymowania w dziejach, powołany jest, by dzielił "pragnienie" Odkupienia (por. J 19,28). To pragnienie zbawienia dusz zawsze odczuwali głęboko święci: wystarczy wspomnieć na przykład św. Teresę z Lisieux, patronkę misji, oraz bpa Comboniego, wielkiego apostoła Afryki, którego niedawno z radością wyniosłem do chwały ołtarzy.
Wyzwania społeczne i religijne, które stają przed ludzkością w naszych czasach pobudzają wiernych do odnowienia misyjnego zapału. Tak! Trzeba na nowo poczynając od głoszenia Chrystusa, Odkupiciela wszelkiego ludzkiego stworzenia. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w Guadalajarze w Meksyku w październiku br., a więc w miesiącu misyjnym, będzie nadzwyczajną okazją do wspólnego pogłębienia misyjnej świadomości przy stole Ciała i krwi Chrystusa. Zgromadzony wokół ołtarza, Kościół pojmuje lepiej swe początki oraz swoje misyjne zadanie. Jak trafnie wskazuje temat tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego, "Eucharystia i misja" są nierozłączne. Refleksja nad więzią, jaka istnieje między tajemnicą eucharystyczną a tajemnicą Kościoła, łączy się w tym roku z wymownym wspomnieniem maryjnym w związku z obchodami 150 rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym poczęciu (1854-2004). Kontemplujemy Eucharystię oczyma Maryi. Ufając we wstawiennictwo dziewicy, kościół ofiaruje Chrystusa, Chleb zbawienia, wszystkim narodom, aby Go uznały i przyjęły jako jedynego Zbawiciela.

2.Przenosząc się duchowo do Wieczernika, w ubiegłym roku właśnie w Wielki Czwartek podpisałem Encyklikę Ecclesia de Eucharistia. Pragnę przytoczyć teraz kilka jej fragmentów, które mogą nam, drodzy bracia i siostry, pomóc przeżyć najbliższy Światowy dzień Misyjny w duchu eucharystycznym.
"Eucharystia buduje kościół, a Kościół sprawuje Eucharystię" (N. 26): tak pisałem podkreślając, że misja Kościoła stanowi kontynuację misji Chrystusa (por. J 20,21) i czerpie duchową moc z komunii z jego Ciałem i krwią. Celem Eucharystii jest właśnie "zjednoczenie ludzi z Chrystusem, a w Nim z Ojcem i z Duchem Świętym" (Ecclesia de Eucharystia, 22). Uczestnicząc w Ofierze eucharystycznej pojmujemy głębiej powszechność odkupienia i wynikającą z tego pilną misję kościoła, której program "jest skupiony w istocie rzeczy wokół samego Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć w Nim życiem trynitarnym i z Nim przemawiać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebieskim Jeruzalem" (por. tamże, 60).
Wokół Chrystusa eucharystycznego Kościół wzrasta jako lud, świątynia i rodzina Boża: jeden, święty, powszechny, apostolski. Jednocześnie rozumie on lepiej swój charakter powszechnego sakramentu zbawienia oraz widzialnej rzeczywistości o strukturze hierarchicznej. Oczywiście, "nie zbuduje się (...) żadnej wspólnoty chrześcijańskiej, jeżeli nie jest ona zakorzeniona w celebracji Najświętszej Eucharystii" (tamże, 33 por. Presbyterorum ordinis, 6). Na zakończenie każdej mszy św., kiedy celebrans żegna zgromadzenie słowami: Ite, Missa est, wszyscy powinni czuć się posłani jako "misjonarze Eucharystii" do wszystkich środowisk, by dzielić się wielkim darem, który otrzymali. Ten bowiem, kto spotka Chrystusa w Eucharystii, nie może nie głosić swym życiem miłosiernej miłości Odkupiciela.

3. Ponadto, aby żyć Eucharystią, trzeba poświęcić wiele czasu adoracji Najświętszego sakramentu; ja sam czynię to codziennie, czerpiąc z tego doświadczenia siłę, pociechę i wsparcie (por. Ecclesia de eucharystia, 25). Jak podkreśla Sobór watykański II, Eucharystia jest "źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego" (por. Lumen gentium, 11) "źródłem i życiem całej ewangelizacji" (por. Presbyterorum ordinis, 5).
Chleb i wino, owoc pracy człowieka, przemienione mocą Ducha Świętego w Ciało i Krew Chrystusa, stają się zadatkiem "nieba nowego i ziemi nowej" (por. Ap 21, 1), głoszonym przez kościół w codziennym posłannictwie. W Chrystusie, którego adorujemy obecnego w tajemnicy eucharystycznej. Ojciec wypowiedział swe ostateczne słowa o człowieku i jego dziejach..
Czyż kościół mógłby urzeczywistnić swoje powołanie bez umacniania stałej więzi z eucharystią, bez posilania się tym pokarmem, który uświęca, bez szukania tego nieodzownego wsparcia dla swej działalności misyjnej? Do ewangelizowania świata potrzeba apostołów "doświadczonych" w sprawowaniu, adoracji i kontemplacji Eucharystii.

4. W Eucharystii przezywamy ponownie tajemnicę Odkupienia, osiągającą swój szczyt w ofierze pana. Co podkreślają słowa konsekracji: "Ciało moje, które za Was będzie wydane (...) Krew moja, która za was będzie wylana" (por. Łk 22, 19-20). Chrystus umarł za wszystkich; dla wszystkich jest darem zbawienia, który Eucharystia uobecnia sakramentalnie na przestrzeni dziejów: "to uczyńcie na moja pamiątkę!" (Łk 22, 19). To polecenie powierzone jest szafarzom w sakramencie kapłaństwa. Na tę ucztę i ofiarę zaproszeni są wszyscy ludzie, by w ten sposób mogli uczestniczyć w życiu Chrystusa: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6,56-57). Nim posileni, wierzący pojmują, że zadanie misyjne podlega na tym, by być "ofiara miłą Bogu, uświęconą Duchem Świętym" (Rz 15, 16), aby coraz bardziej stanowić "jeden duch i jedno serce" (Dz 4, 32) i stawać się świadkami Jego miłości aż po najdalsze krańce ziemi.
Kościół, lid Boży pielęgnujący przez wieki, odnawiając codziennie Ofiarę ołtarza, oczekuje chwalebnego powrotu Chrystusa. To właśnie głosi po przeistoczeniu zebrane wokół ołtarza zgromadzenie eucharystyczne. Z odnawianą za każdym razem wiarą potwierdza ono pragnienie ostatecznego spotkania z Tym, który przyjdzie, by urzeczywistnić w pełni swój plan powszechnego zbawienia.
Duch Święty, działając niewidzialnie , ale skutecznie, prowadzi lud chrześcijański po jego codziennych duchowych drogach, na których spotyka nieuniknione trudności i doświadcza tajemnicy krzyża. Eucharystia jest źródłem pociechy i zadatkiem ostatecznego zwycięstwa dla człowieka walczącego ze złem i grzechem; jest ona "chlebem zycia" pokrzepiającym tych, którzy z kolei stają się "chlebem łamanym" dla braci, niekiedy płacąc nawet męczeństwem za wierność Ewangelii.

5. W tym roku - jak wspomniałem- przypada 150 rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Maryja została "odkupiona w sposób wznioślejszy ze względu na zasługi swego Syna" (Lumen gentium, 53). Pisałem w Encyklice Ecclesia de Eucharistia: "Patrząc na Nią, poznajemy przemieniającą moc, jaką posiada Eucharystia. W niej dostrzegamy świat odnowiony w miłości" (n. 62).
Maryja , "pierwsze tabernakulum w historii" (tamże, n. 55), wskazuje nam i ofiaruje Chrystusa, naszą Drogę, Prawdę i Życie (por. J 14, 6). Jeśli "pojęcia Kościół i Eucharystia są ze sobą nierozerwalnie związane, to samo dotyczy Maryi i Eucharystii" (Ecclesia de Eucharistia, 57).
Pragnę, aby szczęśliwie zbiegające się dwa wydarzenia: Międzynarodowy kongres Eucharystyczny i 150 rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanej, były dla wiernych, parafii oraz instytutów misyjnych okazją do umocnienia misyjnego zapału, by w każdej wspólnocie podtrzymywany był "prawdziwy głód Eucharystii" (tamże, n. 33).
Jest to również okazja, by przypomnieć o wkładzie, jaki zasłużone Papieskie dzieła Misyjne wnoszą w apostolską działalność Kościoła. Są mi one bardzo drogie i w imieniu wszystkich dziękuję im za cenną posługę, jaką pełnią na rzecz nowej ewangelizacji. Zachęcam do wspierania ich duchowo i materialnie, aby również za ich pośrednictwem orędzie ewangeliczne modło dotrzeć do wszystkich narodów zamieszkujących ziemię. 
W tym duchu, przyzywając macierzyńskiego wstawiennictwa Maryi, "niewiasty Eucharystii", wszystkim wam z serca błogosławię.


Watykan, 19 kwietnia 2004 r.

 

Jan Paweł II pozdrowił misjonarzy i polecił ich modlitwom wiernych


  Serdeczne pozdrowienia i wyrazy głębokiej wdzięczności skierował pod adresem wszystkich misjonarzy na świecie Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 24 października. 
  Z okazji obchodzonej tego dnia Niedzieli Misyjnej zachęcił też wiernych do ożywiania w sobie osobistej odpowiedzialności za misje. Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił pątników języka polskiego, hiszpańskiego i włoskiego. W swym języku ojczystym powiedział: "Witam pielgrzymów z Polski: pielgrzymki z Bydgoszczy i Jędrzejowa, nauczycieli z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, delegację miasta Mławy oraz pielgrzymów indywidualnych i tych, którzy łączą się z nami w modlitwie. Szczęść Boże, wam wszystkim".
 


 

Niedziela Misyjna jest dniem solidarności wiary i ofiary z młodymi Kościołami.  
czytaj więcej>>>

 IV Franciszkańskie Dni Misyjne
czytaj więcej>>>

do góry
  
Tydzień Misyjny