Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

STRONA GŁÓWNAHISTORIAPRACA MISYJNAGALERIALINKI                                                             


 styczeń 2009

tekst w formacie



Przed Maryją stają społem,
Niosą Panu dary.
Przed Jezusem biją czołem,
Składają ofiary.
Trzykroć szczęśliwi królowie,
Któż wam nie zazdrości?
Cóż my damy, kto nam powie,
Pałając z miłości?



Drodzy Przyjaciele Misji!


W Uroczystość Objawienia Pańskiego pozdrawiam wszystkich z dalekiego Hongkongu i życzę, by Chrystus, „światło na oświecenie pogan” opromieniał ogniem swej miłości każdy dzień Nowego Roku Pańskiego 2009.
Święto Trzech Króli jest obchodzone w naszej Ojczyźnie jako dzień szczególnej modlitwy i pamięci o polskich misjonarzach. Okazja ta skłania mnie do podzielenia się z Wami pierwszymi doświadczeniami pracy misyjnej na Dalekim Wschodzie.
Mija rok od momentu, gdy rozpocząłem działalność w Hongkongu. Mieszkam i pracuję we Franciszkańskim Studium Biblijnym, którego założycielem był sługa Boży o. Gabriele Allegra OFM (1907-1976). Przetłumaczył on Pismo Św. z hebrajskiego i greki na język chiński oraz był niestrudzonym głosicielem Słowa Bożego. Duchowość i dokonania o. Allegry zainspirowały mnie do tego, by pójść w jego ślady i włączyć się w dzieło ewangelizacji Państwa Środka.
Studium Biblijne w Hongkongu jest jednym z ośrodków, które promują apostolat biblijny w Azji. Jego działalność nie ogranicza się tylko do pracy wśród mieszkańców byłej kolonii brytyjskiej. Czynimy starania, by katolicy mówiący po chińsku rozsiani po całym świeci mogli się zaopatrzyć w Pismo Św. i literaturę biblijną. Studium propaguje czytanie Biblii poprzez udział w targach książki i innych wydarzeniach kulturalnych.
Działalność naukowa i wydawnicza oczywiście nie wyczerpuje wszystkich istniejących możliwości głoszenia Ewangelii. Bracia skupieni w Studium Biblijnym oraz ich świeccy współpracownicy prowadzą wykłady i głoszą konferencje w różnych parafiach na terenie Hongkongu. Od niedawna wykładam Pismo Św. w seminarium duchownym, jak również w Katolickim Instytucie Biblijnym. W Roku św. Pawła wyraźnie wzrosło zainteresowanie listami Apostoła Narodów. Służę zatem pomocą w formacji sióstr zakonnych – klarysek i małych sióstr ubogich. Raz po raz do naszego klasztoru przybywają grupy wiernych oraz pojedyncze osoby, pragnące pogłębić wiedzę biblijną i przeżyć spotkanie ze Słowem Bożym. Staramy się każdorazowo wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom
Inną dziedziną ewangelizacji jest praca duszpasterska wśród lokalnych katolików oraz imigrantów. Bracia mniejsi prowadzą dwie parafie i trzy szkoły. Na terenie Hongkongu działają trzy wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, jak również grupa Młodzieży Franciszkańskiej. Na ostatniej kapitule regionalnej FZŚ zostałem mianowany asystentem duchowym Wspólnoty Bł. Jana Dunsa Szkota, która skupia tercjarzy angielskojęzycznych (Filipińczycy, Indonezyjczycy, Chińczycy). W niedzielę sprawuję Eucharystię zarówno w kaplicy publicznej naszego klasztoru, jak i we franciszkańskim kościele św. Bonawentury.
Hongkong stanowi fascynującą mozaikę ras, kultur i religii. Miniony rok był dla mnie okazją do wielu interesujących spotkań, które nadają niepowtarzalny koloryt misyjnej pracy. Każdy dzień uczy tu czegoś nowego – mozolny trud poznawania inności, nauka języka i miejscowych zwyczajów, prowadzą do odkrywania bogactwa ludzi, do których jesteśmy posłani. Za to wszystko Bogu niech będą dzięki!

  


o. Roland Jabłoński OFM

Studium Biblicum OFM
6 Henderson Rd.
Jardine’s Lookout
Hong Kong S.A.R.
Chiny

P. S.

Chińskie znaki powyżej wyrażają życzenia noworoczne. W łacińskiej transkrypcji można je przedstawić następująco: „Xin Nian Kuai Le!” (po mandaryńsku, w języku urzędowym Chin), bądź też „San Nin Fai Lok!” (po kantońsku, w dialekcie używanym m.in. w Honkongu i Makau).
Szczęść Boże!




 Kapituła FZŚ regionu Hongkong-Makau: nowy zarząd.



Eucharystia na zakończenie kapituły



Rekreacja uczestników kapituły FZŚ.



FZŚ – Wspólnota Bł. Jana Dunsa Szkota



Kaplica Studium Biblicum w Hongkongu: profesja tercjarzy.



Lektorzy zwiedzający muzeum Studium Biblijnego.



Grupa lektorów w ogrodzie Studium Biblicum.



do góry
  
listy