Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

                                                


Drodzy WspółbraciaNa prośbę O. Andrzeja Wichowskiego, prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego, przesyłam tekst listu biskupów diecezji Port - Berge na Madagaskarze w tłumaczeniu na język polski. List jest zaproszeniem i prośbą o misjonarzy i misjonarki z naszego kraju. Sekretariat KWPZM otrzymał także skan francuskiego oryginału tego pisma, który prześlemy Jurysdykcjom zainteresowanym nawiązaniem tej współpracy. Bardzo proszę o rozważenie możliwości utworzenia misji w tym afrykańskim kraju. Pozdrawiam serdecznie w Panuo. Kazimierz Malinowski 
Port Berger, 10 maja 2013r.


KURIA BISKUPIA
BP 5
419-PORT-BERGE
MADAGASCARDo Biskupów Polskich i Władz Zgromadzeń męskich i żeńskich

Drodzy Bracia w Biskupstwie, drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

W Roku Wiary, który Kościół nam ofiaruje, przyjmijcie z radością i hojnością troski duszpasterskie i nasze zaproszenie skierowane do Was. 
Diecezja Port - Berge jest usytuowana w regionie Sofia w części północno - zachodniej prowincji Mahajanga na Madagaskarze. Diecezja została utworzona 3 grudnia 1993 roku i zawiera trzy podregiony: Mampikony, Port - Berge i Mandritsara. Powierzchnia diecezji wynosi 23 367 km2, a populacja 794 543 mieszkańców, z których 18 000 jest katolikami, co stanowi mniej niż 3%. Odsetek chrześcijan jest jednym z najniższych na Madagaskarze. Zatem, kiedy Kościół mówi o nowej ewangelizacji, myślimy o pierwszej ewangelizacji w naszej diecezji. Personel diecezji to: czternastu pracujących księży diecezjalnych ( w tym 3 księży w formacji - 2 we Francji, 1 w Rzymie), jeden emeryt, czterech ojców ze Zgromadzenia Ducha Świętego (2 z Polski i 2 z Madagaskaru) oraz czterech księży ze Stowarzyszenia Misji Zagranicznych z Paryża (w tym 2 uczących się języka malgaskiego).
Kapłani, osoby świeckie i duchowne pracują razem wspomagani przez siostry zakonne z różnych zgromadzeń: Zgromadzenie Sióstr Świętego Serca Jezusa i Maryi, Zgromadzenie Sióstr Opatrzności z Rouille - Sur - Loire, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Maryi de Blois, Zgromadzenie Córek Serca Maryi, Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Diego - Suarez, Zgromadzenie Sióstr Chrystusa "Union Mysterium Christi" oraz Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej Świętego Jana Bassel.
Diecezja aktualnie składa się z ośmiu misji lub dystryktów. Zawiera 246 placówek lub małych gmin chrześcijańskich na odludziu, w który pracuje 5 katechetów i 240 katechistów. Katechiści, generalnie, są odpowiedzialni za małe wspólnoty w buszu, przy czym, podstawowym zajęciem ludności jest rolnictwo, w tym hodowla zebu, trzody chlewnej, kóz, drobiu itp.
Aby stawić czoło rozwojowym i ewangelizacyjnym wyzwaniom współczesnego świata, należy położyć akcent na naukę i edukację na wszystkich poziomach w przygotowaniu księży, braci i sióstr zakonnych, seminarzystów, nauczycieli i nauczycielek, animatorów i animatorek, katechetów; osób odpowiedzialnych za ruchy młodzieży, dzieci i dorosłych, młodych mieszkańców wsi, kobiet, par i rodzin chrześcijańskich lub niechrześcijańskich... Oznacza to konieczność stworzenia ekipy kapłanów, formatorów świeckich, zakonników i sióstr zakonnych oraz grup mieszanych przygotowanych specjalnie do tej pracy.
Istotnym jest, by dać katechistom, katechumenom i wszystkim wiernym solidną formację liturgiczną, pogłębienie wiary, wykształcenie w dziedzinie rolnictwa, hodowli, zdrowia, higieny po to, by stali się oni przedstawicielami zmian w ich wioskach gdzie będą musieli animować swoje społeczności. Chodzi więc o animację wielosektorową, ludzką i chrześcijańską, o alfabetyzację dorosłych, młodzieży i dzieci, o wzięcie w opiekę opuszczonych, o animację katechetyczną i o nauczanie dzieci… Zakłada to szeroką współpracę dla głoszenia Dobrej Nowiny przez edukację, rozwój i powołanie. W związku z tym potrzeba będzie wielu osób zaangażowanych w duszpasterstwo, by osiągnąć cel poprzez świadectwo misjonarzy, aby Dobra Nowina dotarła do krańców ziemi. 
Dlatego właśnie, Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, my, biskupi z diecezji Port - Berge, chcielibyśmy zaprosić kapłanów, zakonników i siostry zakonne do przybycia i pomocy nam w ewangelizowaniu regionu Sofia, a przede wszystkim naszej diecezji, która pozostaje jeszcze na etapie pierwszej ewangelizacji.
Zapraszamy szczególnie Kościół polski do korzystania z oferty ewangelizacyjnej.

Dziękując z góry za pomoc, przekazujemy wyrazy najwyższego szacunku.Magnificencja TOASY Armand                                        Magnificencja VARKEY Georges
Biskup Port-Berge                                                         Biskup Koadiutor
Tel: 00261 33 18 419 06                                               Tel: 00261 33 11 261 53
                                                                                    E-mail: varkeygeorges@yahoo.fr 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411.

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry