Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

                                                  

Bangui, 30 styczeń 2014 r.


 

 
Drodzy Bracia i Siostry w Polsce! Bliscy, 
Przyjaciele i Znajomi!

 

 

 


Dziękuję serdecznie za życzliwość, pamięć, modlitwy i zainteresowanie naszą sytuacją.

  Prawda jest taka, że bardzo trudno jest i będzie zatrzymać wszystkie przejawy złości ludzkiej, bo można rozbroić ręce, ale jak rozbroić serce? Wydaje mi się, że nieraz nienawiści, teraz szczególnie wobec muzułmanów, są celowo podsycane przez niektórych ludzi, grając na uczuciach zemsty, odwetu na tych, co należą do wspólnoty przybyłych bandytów i rebeliantów, którzy od marca ubiegłego roku uczynili wiele zła, i wobec ludzi i wobec dobra ludzi, także publicznego. 

 Ale to zło - zabijanie ludzi - sięga najczęściej niewinnych ludzi. 

Żołnierze francuscy i inni, z sił afrykańskich, może mogliby więcej zrobić dla uspokojenia sytuacji międzyludzkich, szczególnie, kiedy znajdują się wobec uzbrojonych ludzi, gdyby pozwolono im wyraźniej na użycie siły zbrojnej w niektórych sytuacjach, a poza tym wygląda na to, że oczekują na zaangażowanie się krajów Europy, może też ONZ, i to nie tylko przez wysłanie ludzi, ale  szczególnie w finansowanie tej akcji. Gdyby już było spokojniej, to ludzie z Europy pewno by nie byli tak skorzy, aby  dać dużą kasę, a tak, gdy im się przedstawia dramatyczne sytuacje, gwałty i zabijania, niejako "zmusza" się ich do pozytywnej odpowiedzi! - To są pewne interpretacje dzielone tutaj przez niemało osób.

Ze strony Kościoła nie tylko wzywa się do modlitwy, ale w szczególności do poszanowania drugich osób, do opanowania złych myśli, słów i czynów, zwłaszcza, aby nie dać się ponieść nienawiści i chęci odwetu i zemsty.  

Bardzo przykrą sprawą jest używane bardzo często przez media nazewnictwo, gdzie mówi się i pisze  o "bojówkach chrześcijańskich", przeciwstawiając ich muzułmanom. Nie ma "bojówek chrześcijańskich", bo to nie przynależność religijna członków grup zbrojnych najczęściej w maczety jest ich źródłem i motywacją działania, nie są oni organizowani przez żadną wspólnotę chrześcijańską! Jest to wyrażenie woli przeciwstawienia się złościom rebeliantów przez używanie także złości wobec nich! - "Oko za oko, ząb za ząb", oni zabili, my tez zabijemy... A to już nie ma nic wspólnego z Ewangelią i z chrześcijaństwem! Bardzo niedobre i przykre jest to, że bardzo wielu młodych ludzi dało się wciągnąć w te spiralę zła, a im często i łatwo przychodzi wybuch uczuć czynienia zła drugim, niejako bez powodu zewnętrznego, bo nieraz po prostu wyciągali człowieka z taksówki czy z auta i torturowali, zabijali, tylko dlatego, że był muzułmaninem.

Nowa pani prezydent i nowy rząd na pewno maja dobra wole działania, ale jak im się to uda w praktyce? - Nie tylko ustabilizowanie kraju, bezpieczeństwo, ale także zapewnienie comiesięcznych wypłat pracownikom państwowym, solidne ustawienie działania ministerstwa sprawiedliwości, aby pociągnąć do odpowiedzialności karnej wszystkich tych, co popełnili przestępstwa. - O tym chyba mówiono ostatnio na forum ONZ w sprawach naszego kraju (bo wiadomo, ze nie tylko sankcje karne dla indywidualnych os4ob mogą coś naprawić: zakaz wyjazdu do innych krajów, zamrożenie konta w banku??? - Tego rebelianci i bojówkarze się nie boja!) 

Kończę te refleksje, ufając, że zawsze trwamy w opiece Bożej, i że ludzie dobrej woli wyrażą się i zaangażują dla dobra naszego kraju! – W lutym maja też przybyć polscy żołnierze tu do Bangui ! –Poproszono nas o przekazanie do sztabu w Warszawie „słownika minimum” z wyrażeniami w sango ! 

Pozdrawiam serdecznie,

 


Pokój i Dobro!
brat Zbigniew Tadeusz Kusy, OFM

 

 

 Chłopiec w obozie dla  przesiedleńców w pobliżu lotniska w Bangui 
(fot. AFP / Miguel Medina)

 

Ciche ofiary wojny w Republice Środkowoafrykańskiej >>>- film

 


O sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej możemy przeczytać w serwisach informacyjnych.

_____________________________________


ZOBACZ WIADOMOŚCI >>>>>

http://konflikty.wp.pl/kat,1039769,title,Rep-Srodkowoafrykanska,kategoria.html


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411.

 


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry