Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

 Bangui - Bimbo, 29 listopad 2014 r

 

Drodzy przyjaciele Misji Franciszkańskich

  Upłynęło sporo czasu od mojego ostatniego listu. Minęły wakacje kończy się jesień i zaczynają się zimowe chłody w europie. Myślę ze chłód nie dokucza mocno w Polsce. W Afryce sporo pada to pora deszczowa, mamy wiele pracy w parafii i naszym seminarium. Z pisaniem  wiadomości jest wiele trudności z brakiem prądu elektrycznego i dostępu do internetu. Zajęć też nie brakuje w seminarium zaczęliśmy zajęcia z 7 postulantami. Mamy tez 15 aspirantów. Jesteśmy zaangażowani też w posłudze duchowej w Seminarium, w parafii i w dwóch klasztorach żeńskich (U sióstr benedyktynek)
W naszym franciszkańskim postulacie atmosfera jest bardzo dobra. Postulanci sprawują się dobrze i mamy nadzieję że trzech z nich w przyszłym roku pójdzie do Nowicjatu do Konga. Reszta zostanie na kolejny rok. Mamy tez aspirantów. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym roku do Postulatu przyjdzie co najmniej pięciu. Biskup Tadeusz Zbigniew Kusy -  którego teraz zastępuje w naszym domu formacyjnym, pracuje teraz w Kaga Bandoro opisuje trudną sytuację w północnej części RCA opowiada, że w Kaga Bandoro jest 2 000 rebeliantów Seleki i ciągle dochodzi do zamieszek i strzelanin. Podobnie jest w Bangui i na Prowincji. Nie ma prawie dnia i nocy, żebyśmy nie słyszeli o tragicznych wydarzeniach lub strzelaninach w takiej czy innej dzielnicy miasta. Nawet u nas w Bimbo prawie w każdą noc słyszymy strzały z broni. Potem dowiadujemy się, że napadli i okradli ten lub inny dom. Kilka dni temu okradli plebanie, a dwa dni temu dom sióstr zakonnych w sąsiedniej dzielnicy. Ludzie ciągle żyją pod namiotami w obozach dla uchodźców (to są tysiące ludzi) na przykład w stolicy na lotnisku koczuje w prowizorycznych warunkach  60000  ludzi całe rodziny z małymi dziećmi. 
W seminarium 6 000 u Karmelitów 8 000 trochę mniej przy parafiach i domach zakonnych. Są takie dzielnice, gdzie nikt nie może wejść, bo są to dzielnice dla muzułmanów i bojowniczych rebeliantów Seleki. Stamtąd wychodzą napadają i rabują. Powstały też bandycie grupy Antybalaka, które nie tylko zwalczaj muzułmanów, ale też okradają, napadają i mordują przypadkowych ludzi czasem całe rodziny. Jest absolutna bezkarność. Każdy robi co chce. Ludzie giną, są okradani i nikt nic nie robi, władze państwowe i wojsko nie potrafią  zaradzić tej sytuacji dbając o własne bezpieczeństwo zapobiegając jedynie większym zamieszkom i rozróbom.
Ufamy jednak że Opatrzność Boża jest z nami i nic złego się nam nie stanie . 
W mieście panuje strach i bałagan, a życie ludzkie straciło wartość. Wydaje nam się, że sytuacja polityczna zamiast się poprawiać to się pogarsza. Nie jest tak źle żeby nie można było tu żyć i pracować.  Wierzymy, że jesteśmy w dobrych rękach Boga. Właśnie przed wczoraj uwolniono Ks. Mateusza Dziedzica który był przetrzymywany przez rebeliantów.
W kościołach mamy mnóstwo ludzi. Wczoraj odprawiałem msze parafialna w Bimbo dla dzieci. Kościół pełny był dzieci, było widać radość jaka przezywają z tego że są razem, że mogą się modlić i śpiewać.
Mimo tej straszna biedy i tylu problemów widać uśmiech na ich twarzach. Każde chce podejść podać rękę i odczuć życzliwość kapłana. Mamy kontakt telefoniczny z o. Kordianem Mertą który pracuje w Rafai ok 1200km na wschód od stolicy Bangui. Za parę dni wyjeżdża na dłuższy czas do wiosek, aby w okresie adwentu odwiedzić swoich parafian mieszkających daleko od misji w małych wioskach.
Jeszcze raz pozdrawiam i życzę dużo Bożego Błogosławieństwa, sił i zdrowia. Niech radość Was nie opuszcza.
Do życzeń i pozdrowień dołącza się o. Norman z którym jestem teraz w Bimbo.

Obiecujemy pamięć modlitewną i polecamy się także Waszej modlitwie.

o. Barnaba Dziekam OFM

                                                                                                                                                 

 

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411.

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry