Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

                                                                                              grudzień 2014 

>>> wersja pełna listu .pdf

 

 

            Drodzy i Kochani w Polsce !

Jezus Chrystus, którego tajemnicę przyjścia na świat świętujemy w tym czasie we wspólnocie Kościoła, niech będzie dla nas wszystkich Światłem, które rozprasza ciemności i Pokojem, którym są obdarowani ludzie Jego upodobania!

Niech Maryja, Matka Jezusa i nasza, Służebnica Pańska, prowadzi nas drogą wiary i zaufania, i pokornego wypełniania woli Bożej!  A Józef uczy nas zapatrzenia się w tajemnice miłości Bożej ku ludziom! 

Każdy i każda z nas wchodzi w czas świąteczny i przezywa święta Bożego Narodzenia według pewnych predyspozycji serca, myśli i tradycji, ale też według aktualności sytuacji i wydarzeń rodziny i społeczeństwa. Dlatego w życzeniach piszę o tym, co jest naszym oczekiwaniem i nadzieją: Światło prawdy i mądrości, oświecające wszystkie nasze działania i przedsięwzięcia, w Kościele i w kraju, a także Pokój Boży w nas i wśród nas, szczególnie w utrapieniach i dramatach życiowych ludzi, którzy są ofiarami wojny i przemocy wszelkiego rodzaju. 

Niech święta obecność Jezusa, którego przyjmujemy w Eucharystii otworzy nas na Jego obecność w każdym człowieku, w braterstwie i miłości!

Drodzy Moi!

Bóg zapłać za serdeczność Waszych życzeń i modlitwy oraz wszelkie troski!

Afrykańskie warunki życia, klimatu, relacji, sytuacji, możliwości różnią się dość mocno od warunków i tradycji w Polsce, ale przecież, mimo tych różnic, dane nam jest świętować w tej samej wierze i radości Narodziny Pana Jezusa.

Przygotowuję tematy kazań do kolejnych Mszy świętych w najbliższym czasie., według ustalonego planu na najbliższe dni i tygodnie, tutaj, w Kaga Bandoro (praktycznie 3 parafie) i dalej, (w styczniu), do parafii, gdzie jeszcze nie dotarłem. To wymaga pewnego wysiłku przygotowania Słowa Bożego: na „Pasterkę” (będzie po południu, ze względów bezpieczeństwa), na dzień Bożego Narodzenia, na niedzielę św. Rodziny, na zakończenie roku, na Nowy Rok, na Trzech Króli. Mój biskup wybrał "dekanat" południowy a ja zostaję w centrum. 11 stycznia mam prowadzić Mszę świętą z biskupami Konferencji Episkopatu w katedrze w Bangui (Chrzest Pana Jezusa). - Juz zacząłem notować myśli do tej ostatniej!

Dziś po południu miałem pojechać do wioski, 30 km stąd, ale ciężarówka – cysterna ONZ ześliznęła się nieco z mostku i droga zablokowana dla auta. Skorzystam jutro rano z transportu motocyklem, aby być w Grevaï, gdzie jestem już zapowiedziany.

Początkiem grudnia, na tydzień, byłem z Biskupem Albertem w dwóch odległych parafiach. Nie mieliśmy żadnych trudności na barierach „kontrolnych” z młodymi „Seleka”. Mimo wielu trudności chrześcijanie trwają i dbają o celebracje, o spotkania, o formację a także o pilnowanie szkoły katolickiej u nich. Ciekawostką jest to, ze w Ndele, na kilkaset uczniów, około dwie trzecie to dzieci muzułmanów! (podobna proporcja wśród mieszkańców regionu, gdzie rządzi nadal potomek sułtana, teraz delegowany także jako mer miasta; byłem z nim przy jednym stole 8 grudnia w południe. Może właśnie przez dzieci, przez ich dobre relacje, będzie można przywrócić dobro jedności w naszym społeczeństwie?

Wczoraj skończyłem raport przygotowany na zebranie naszego episkopatu, które odbędzie się w Bangui po 5 stycznia, przez ponad tydzień. Będę więc mógł pobyć trochę z Braćmi w Bimbo, bo miejsce spotkań znajduje się w sąsiedztwie naszego klasztorku.          
 
W drodze powrotnej ze stolicy do Bandoro mamy pojechać z wizytą do kolejnej parafii,   chyba pierwszej albo drugiej założonej w tym kraju (w 1894?), niedaleko rzeki Oubangui.  Dla mnie to nadal ‘rozpoznawanie terenu” Diecezji!  

Dzięki Bogu i Waszym modlitwom jestem tutaj i mogę w radości służyć!
Serdecznie pozdrawiam, błogosławię bratersko na czas Świąt i Nowego Roku!

Kaga Bandoro, Boże Narodzenie 2014   
                            
 
+ Wasz brat Tadeusz Zbigniew 

 

 

                                                                                                                                    

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411.

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry