Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

                                                                                     grudzień 2014.

 

Wizyta Ojca Prowincjała w Boliwii

W dniach od 28.11 do 18.12.2014 r. miała miejsce wizyta duszpasterska ojca Prowincjała Antonina Brząkalika i ojca wikariusza Dymitra Żeglina u braci pracujących w Boliwii. Prowincjałowi towarzyszył również ojciec Eligiusz Mazur, brat naszych misjonarzy ojca Wojciecha i ojca Gustawa Mazurów. 

W trakcie pobytu prowincjał miał okazję odwiedzić wszystkich współbraci misjonarzy, spotkać się z biskupami diecezji, na terenie których bracia pracują, jak również porozmawiać z nowo wybranym prowincjałem misyjnej prowincji św. Antoniego w Boliwii. 

            Po kongresie po kapitulnym, który odbył się w październiku br., niektórzy nasi bracia zostali przeniesieni na inne placówki: o. Euzebiusz Kantor z Aroyo Concepcion do Trinidadu jako gwardian i ekonom, o. Paschalis Jedrzejas również do Trinidadu jako proboszcz katedralny, ojciec Kazimierz Falkus do konwentu św. Franciszka z Asyżu w Santa Cruz jako gwardian i wicemagister postulatu. 

            W czasie pobytu w Boliwii ojciec Prowincjał miał okazję przyjrzeć się pracy duszpasterskiej naszych braci misjonarzy i towarzyszyć im w niektórych uroczystościach. Pierwszą niedzielę Adwentu przeżył z Ojcem Eugeniszem Kantorem w Aroyo Concepcion na granicy boliwijsko-brazylijskiej. W San Javier bracia z Polski uczestniczyli w odpuście parafialnym św. Franciszka Ksawerego, któremu przewodniczył nowy biskup pomocniczy La Paz, były prowincjał boliwijskiej prowincji, Aurelio Pesoa. Następnie miało miejsce poświęcenie nowo wybudowanych budynków zaplecza parafialnego w Ascension de Guarayos, gdzie pracuje o. Dominik Mazur. Poświęcenia i uroczystego otwarcia obiektów dokonał bp Antoni Reiman z wikariatu Nuflo de Chavez. 

            Kolejna uroczystością było zakończenie osiemdziesięcioczteroletniej obecności franciszkanów w miejscowości Concepcion w Chiquitos, gdzie ostatnim proboszczem franciszkańskim był o. Kazimierz Falkus, a wikary parafii o. Paschalis Jedrzejas. Na ostatniej kapitule prowincja boliwijska pojęła uchwałę o zamknięciu niektórych placówek, ze względu na problemy personalne w prowincji. Oficjalnie bracia zakończyli obecność w miejscowości Concepcion  dnia 8 grudnia br., w uroczystość odpustową Niepokalanego Poczęcia NMP. 

            Na zakończenie wizyty wszyscy bracia misjonarze naszej prowincji zjechali się do miejscowości Ascension de Guarayos, by przeżyć razem wspólnotę Eucharystii i braterstwa. 

Ojciec Antonin Brząkalik  więc: o. Eugeniusza Kantora w Arroyo Concepcion, o. Cezarego Domogałę w San Javier, o. Dominika Mazura w Ascension, o. Gustawa Mazura w Yaguaru, o. Sykstusa Gajdę w El Puente, o. Kazimierza Falkusa i o. Paschalisa Jędrzejasa w Concepcion. 

W Boliwii na dzień dzisiejszy pracuje 17 misjonarzy z polskich prowincji. Z prowincji św. Jadwigi: o. bp Antoni Reiman, o. Stanisław Skrzydło, br. Feliks Skrzypacz, o. Kacper Nowakowski. Z prowincji św. Franciszka z Asyżu: o. Andrzej Włodarczyk. o. Euzebiusz Konkolewski, o. Eryk Katulski i o. Alan Mroczkowski. Z prowincji Matki Bożej Anielskiej: o. Kacper Kaproń. Z naszej prowincji: o. Kazimierz Falkus, o. Dominik Mazur, o. Gustaw Mazur, o. Sykstus Gajda, o. Cezary Domogała, o. Eugeniusz Kantor i o. Paschalis Jędrzejas. 

Prowincja nasza w dalszym ciągu otwarta jest na pomoc personalną braciom misyjnej prowincji św. Antoniego w Boliwii. 


zobacz
Aroyo Concepcion, Msza św. pierwsza Niedziela Adwentu - o. Eugeniusz Kantor


zobacz
Ascencion de Guaravos. Zakończenie roku szkolnego. 


zobacz
  O. bp Antonin Reiman i O. Dominik Mazur


zobacz
O.Antonin Brząkalik - prowincjał z dziećmi 
i młodzieżą w Ascencion 


zobacz
 Ascencion. O. Antonin Brząkalik, O. Dominik
 i O. Eligiusz Mazurowie


zobacz
Concepcion - O. Kazimierz Falkus - proboszcz katedry 


zobacz
 Concepcion - odpust parafialny 8 grudnia 2014r. O. bp Antonin Reiman, O. bp. Aurelio Pesoa 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411. 

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry