Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

Kaga Bandoro, 07 lipca 2015 r.

  

Drodzy Bliscy, Przyjaciele i Znajomi !

Pan niech obdarza was pokojem!

 

Witam i pozdrawiam serdecznie z ziemi środkowoafrykańskiej, gdzie powróciłem końcem czerwca.

Odpowiedzialności posługi biskupiej zaprowadziły mnie, wraz z innymi Biskupami z naszego kraju, do Rzymu, gdzie w dniach od 13 do 23 maja, w duchu pielgrzymowania celebrowaliśmy Msze święte u grobów Apostołów, na początku u świętego Piotra a na zakończenie u świętego Pawła. 15 maja w południe spotkaliśmy się z Ojcem świętym Franciszkiem, który ujął nas swoją bezpośredniością i zainteresowaniem naszymi sprawami, między innymi sytuacjami w kraju, obecnym zaangażowaniem się Kościoła w sprawy społeczne w czasie wojny i konfliktów, sprawami powołań i kapłanów, katechistów i rodzin, młodzieży i dzieci, zdrowia i szkolnictwa. W kolejne dni odbyliśmy kilkanaście rozmów i spotkań ze współpracownikami Papieża, w różnych biurach watykańskich. Tematyka dotyczyła głównie naszej pracy i zaangażowań Kościoła w Rep. Środkowoafrykańskiej, naszej współpracy z biurami Stolicy Apostolskiej, możliwości w dziele ewangelizacji i pomocy materialnej w jego wypełnianiu. 

Więzi braterskie, rodzinne i przyjaźni zaprowadziły mnie z Rzymu do Polski, na 4 tygodnie. Dziękuję Panu Bogu i Wam za dar spotkania, najczęściej w czasie Eucharystii, która jest najlepszym miejscem spotkania dla nas, bo przeżywana jest w jedności wiary w Jezusa Chrystusa. „Bóg zapłać” za wszelką Waszą życzliwość!  

Wydawało się, że program mojego pobytu w Polsce jest bardzo zapełniony, ale okazało się, że miałem niemało czasu na nieustalone wcześniej spotkania, na tak zwana wolne poranki, z możliwym wypoczynkiem w klasztorze lub w rodzinie.

Bardzo jestem wdzięczny bratu Markowi z klasztoru w Katowicach, który, od przyjęcia mnie na lotnisku w Balicach w sobotę 23 maja, do zawiezienia mnie tamże w sobotę, 20 czerwca, za wyjątkiem ostatniego tygodnia (od 14 czerwca), cały czas życzliwie mi posługiwał jako kierowca, a także nieraz w zakrystii i przy ołtarzu, jak również przy zakupach. Jemu także zawdzięczam galerię zdjęć z tego okresu.

Inną radością pozostaje spotkanie z Kolegami ministrantami w Cieszynie w kościele świętej Elżbiety; pomysł, aby podjęli służenie w czasie Mszy świętej pokazał nasze zaangażowania w Kościele!

Bardzo dobrze było mi z moimi Bliskimi, w Rodzinie, w Cieszynie i w Bielsku, ale także w Pogwizdowie, na pikniku rodzinnym, oraz w Bukowcu i Jabłonkowie, po tamtej stronie Olzy. Pozostaję „wujkiem” nie tylko dla siostrzeńców i siostrzenic z ich rodzinami, ale też dla coraz liczniejszych wnuków Marysi i Ani! Była też z nami Zosia z Brazylii, którą zawsze cenię za jej odwagę i wierność misjom.

Wam wszystkim jeszcze raz dziękuję za nasze spotkania katowickie, zabrzańskie, chorzowskie, cieszyńskie, bielskie i rybnickie…

Po powrocie do kraju, jak to było przewidziane i ustalone, zaraz udałem się na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu do Mbaiki, 100 km od Bimbo, a stamtąd na krotki tydzień rekolekcji naszej diecezji do Sibut, prawie 200 km od Bangui na północ.

Teraz na tydzień pozostaję z braćmi w domu formacyjnym, załatwiając różne sprawy i korzystając z czasu, aby uzupełnić korespondencje. W niedzielę w parafii w Bimbo mam posługę Bierzmowania. A później już powrót do Kaga Bandoro.

Oczekujemy na listopadową wizytę Ojca świętego Franciszka. To będzie wielkie wydarzenia i dla Kościoła i dla naszego kraju.

Polecam się waszym modlitwom i bratersko wam błogosławię!

                                                                                       +Tadeusz Zbigniew Kusy, OFM

 

Osieczna - spotkanie z o. Błażejem

 

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410, 411.

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry