Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

                                                                                            grudzień 2015 

>>> wersja.pdf

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Drodzy Przyjaciele Misji na początku chciałbym wam serdecznie podziękować za wasze modlitwy i wszelkie wyrazy miłości braterskiej.
Zapewne otrzymaliście już mnóstwo życzeń, nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Dziś pora na Cypr. Tak, ten sam Cypr, o którym nie raz słyszeliście czy widzieliście na kolorowych folderach promujących wakacyjne atrakcje. Piękne słoneczne plaże na małej wysepce, która jest położona na Morzu Śródziemnym Bliskiego Wschodu a granicząca jeszcze terytorialnie z Europą, stąd też członek Unii Europejskiej. To ten sam Cypr, o którym było głośno z powodu kryzysu ekonomicznego. A jednak….też kraj misyjny!
Jurysdykcyjnie Kościół Katolicki na Cyprze jest częścią obszernej Diecezji Jerozolimskiej, w której skład wchodzą takie państwa jak: Izrael, terytorium Palestyny, Liban, Jordania, Syria, Grecja i Cypr. 
Misjonarze, którzy tutaj pracują to Franciszkanie Kustodii Ziemi Świętej. Jest nas obecnie dziewięciu, z sześciu krajów świata. Językiem urzędowym jest Grecki i Angielski. 
Cypr jest częścią nauczania Apostołów. Tutaj przybył św. Paweł podczas swej pierwszej podróży misyjnej (w Pafos został ukarany przez ubiczowanie, za próbę nawrócenia pogańskiego gubernatora, por. Dzieje Apostolskie), tutaj w Salaminie na terenie okupowanym dzisiaj przez wojska tureckie; urodził się św. Barnaba, który sprzedał swoje posiadłości i złożył je pod nogami Apostołów, jako dar dla biednych. Tutaj też prawdopodobnie urodził się św. Marek- Ewangelista kuzyn św. Jana, i dopłynął św. Andrzej, Apostoł.
Na Cypr przybył również św. Franciszek z Asyżu w drodze do Egiptu gdzie miał spotkać sułtana. Jeszcze za jego życia w roku 1226 przybyli na wyspę jego pierwsi bracia. Podczas najazdu Otomanów w roku 1571 wszyscy duchowni musieli ratować się ucieczką. Franciszkanie powrócili później, jako jedyni w 1592 roku). 
Z całym tym bogactwem dziedzictwa, dlaczego kraj misyjny? 
Dzisiaj większą część wyspy greckiej stanowią prawosławni, a Kościół rzymsko-katolicki jest mniejszością, mającą jednak swojego reprezentanta w parlamencie. Nasza służbą i pomocą obejmujemy ludność emigracyjną napływającą głównie z Filipin, Sri Lanki, Indii, Afryki a ostatnio uchodźców z Syrii. Jesteśmy w posiadaniu czterech kościołów na części greckiej, ale i na części tureckiej. Wyspa jest jedynym państwem w Europie, które jest podzielone. Z pomocą misyjną udajemy się na teren okupowany przez armię turecką. Tu sprawujemy posługę sakramentalną i duszpasterską głównie dla studentów z Afryki. (Nie trzeba jechać na misje do Afryki by znaleźć się w Afryce:).
Święta Bożego Narodzenia obchodzone są jak wszędzie 25 Grudnia, natomiast Wielkiej nocy zgodnie z kalendarzem juliańskim (w przyszłym roku różnica wyniesie aż 5 tygodni).
Życzę Wam drodzy Przyjaciele Misji, aby Chrystus, który jest obrazem Miłosiernego Ojca i Jego bezgranicznej miłości zagościł w naszych sercach, domach, Ojczyźnie i całym świecie i dał nam pokój i radość zanurzenia się w Jego zbawczym miłosierdziu.


Καλά Χριστούγεννα από την Κύπρο 
O. Zacheusz Mariusz Dulniok, OFM

                                                                                                                                    

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410.

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry