Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

wrzesień 2016


Warsztaty misyjne 

W dniach 29 VIII-02 IX 2016 odbyły się warsztaty misyjne w Wyższym Seminarium Duchownym na Bronowicach w Krakowie. Naszą prowincję reprezentowali:

o. Dymitr Żeglin OFM – sekretarz misji i ewangelizacji misyjnej prowincji WNMP 
w Polsce,
o. Sykstus Gajda OFM – misjonarz pracujący od 30 lat w Boliwii, 
o. Karol Piela OFM – przygotowujący się do pracy misyjnej w Boliwii,
br. Jozafat Kik OFM – alumn Wyższego Seminarium Duchownego św. Bonawentury 
w Katowicach.

Warsztaty składały się z dwóch bloków wykładowych i prezentacji. Głównym tegorocznym tematem, była relacja Chrześcijan z wyznawcami Islamu na terenach misyjnych.
Swoje świadectwa o pracy misyjnej przedstawiali misjonarze z takich misji jak: Kazachstan, Maroko, Argentyna, Boliwia, Ekwador, Togo, Kenia, Zambia, Burkina Faso, Peru.
Ku zaskoczeniu, większość misjonarzy mówiła o dość dobrych relacjach i współpracy z wyznawcami Allaha. Najwięcej styczności z ową religią mają misjonarze z Afryki, natomiast najmniej, a nawet wcale misjonarze z Ameryki Południowej. 

Jak stwierdzili, problem i niebezpieczeństwo owych wyznawców pojawia się, gdy na danym terytorium są większością. I tam do chodzi do wielu przykrych wydarzeń. Natomiast bardzo interesujące było świadectwo o. Rafała Segith OFM, który 22 lata pracował na misji w Togo, a obecnie od 13 lat pracuje w Burkina Faso. Mówił on o bardzo dobrej współpracy z Imamem i wielu nawróceniach na Chrześcijanizm.
W przedostatni dzień była zaplanowana wycieczka do kościoła św. Bernardyna ze Sieny na Stradomiu, Bazyliki św. Franciszka w Krakowie, gdzie w Kaplicy Męki Pańskiej i relikwii bł. misjonarzy męczenników z Peru o. Michała Tomaszka OFMconv. i o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMconv. sprawowana była eucharystia pod przewodnictwem o. Dymitra Żeglina wikariusza prowincji WNMP. Później uczestnicy warsztatów zwiedzali kościół św. Kazimierza przy ulicy Reformackiej oraz kompleks klasztorny w którym znajduje się Komisariat Ziemi Świętej.

Czas warsztatów misyjnych był czasem wymiany doświadczeń, spotkań braterskich i wspólnej modlitwy o pokój.


zobacz


zobacz


zobacz


zobacz


zobacz


zobacz


zobacz


zobacz

 

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
do góry