Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                             13 Października 2016


Drodzy Bracia i Siostry!

Jestem od ponad tygodnia poza domem, bo obowiązki wezwały mnie do stolicy. Skorzystałem też z wyjazdu do Sibut, miejscowości około 200 km od Bangui na północ, już w naszej diecezji, gdzie mamy niższe seminarium i stare budynki szkolne wymagające reakcji. Właśnie tam, dzisiaj około południa telefonicznie dowiedziałem się o nowym złu, jakie dotknęło nasze miasto i parafie z biskupstwem.

Od wczesnego rana duża grupa uzbrojonych rebeliantów Seleka przyszła do naszej części miasta, atakując i paląc domy w dzielnicy, a szczególnie w blisko 5 tysięcznym obozowisku za domem biskupa. Spalili dużą cześć chatek i namiotów pod płachtami w obozie, a także jeden z naszych domów w centrum katechetycznym, znajdującym się miedzy moim domem i obozem.
Włamali się do kilku pokoi księży, do mojego domu też, który podobno pozostał pusty! Z kancelarii zabrali telefony, komputery i inne sprzęty elektroniczne, a także, jak sądzę, aparaturę, kupioną w sierpniu, do łączności internetowej.
Zginęło kilkunastu ludzi, w tym nasz kościelny i katecheta z katedry, Bazyli, ojciec rodziny, wiernie posługujący Kościołowi. Ostania jego posługa było odważne dzwonienie dzwonem na trwogę... i przy tym go zabili!
Jak zwykle, zabrakło odważnej akcji tych, których przysłano do Kaga Bandoro, aby chronić ludność cywilną i jej dobra! - Siły ONZ-towskie! Małe stanowisko Burundyjczyków, może 6-8 osób, przy katedrze, nie mogło się oprzeć wielkiej grupie napastników, a Pakistańczycy, którzy też pilnowali naszych domów i obozowiska, widząc co się dzieje, podobno po prostu się zwinęli (wg ostatnich wieczornych informacji moich kapłanów).

Niezależnie od tego wydarzenia, jutro do południa mam ustalone spotkanie z prezydentem państwa, aby mu wręczyć memoriał naszej diecezji, po wypadkach sprzed miesiąca, gdzie okradziono trzy nasze parafie i sponiewierano księdza.
Pokornie, jak Estera, proszę o modlitwy, abym wiedział co i jak powiedzieć, z odwaga i prawda!

Proszę też o modlitwy za nas wszystkich, w tym doświadczeniu nowych bólów i smutków w naszej diecezji.

Wasz brat Zbigniew Tadeusz, biskup
Błogosławię i pozdrawiam bratersko!+Zbigniew Tadeusz Kusy, OFM

 

 

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry