Misje OFM - serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Serwis informujący o działalności misyjnej Zakonu Braci Mniejszych Polskiej Prowincji Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach - Panewnikach


  < strona główna
 


 

 

 

 

 

 

 

Relacja z pielgrzymki przyjaciół misji i Ziemi św. na Górze św. Anny

17-18 czerwca 2017

            

W sobotę 17 czerwca rozpoczęliśmy na Górze św. Anny 15-tą pielgrzymkę Przyjaciół Misji i Ziemi Świętej. Niestety, pogoda w sobotę była deszczowa. Na pielgrzymkę przyjechali sekretarze i animatorzy misyjni konferencji północno-słowiańskiej zakonu braci mniejszych: O. Dymitr Żeglin z prowincji WNMP w Katowicach, sekretarz ewangelizacji misyjnej konferencji; O. Gerwazy Podworski z prowincji NPNMP w Krakowie; O. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi św. z Krakowa, oraz O. Barnaba Dziekan współbrat z  Prowincji WNMP w Katowicach, misjonarz z  Republiki Środkowej Afryki; O. Alan Mroczkowski z prowincji św. Franciszka, misjonarz z Boliwii i O. Karol Piela z  Prowincji WNMP również misjonarz z Boliwii. Kustodię Ziemi św. reprezentował O. Piotr Blajer z Jerozolimy. W spotkaniu brał udział również przedstawiciel Koła Misyjnego WSD prowincji św. Jadwigi Br. Stefan Rak.  

Przed Domem Pielgrzyma O. Błażej animator referatu misyjnego prowincji św. Jadwigi przywitał wszystkich uczestników. Witający zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka jest  podziękowaniem za 800-lecie pobytu Braci Mniejszych w Ziemi św. Ziemia św. była i jest perłą misji franciszkańskich. W drodze do Poręby, na kalwarii  odmawialiśmy różaniec, tajemnice światła i koronkę do Bożego Miłosierdzia. W kaplicy WNMP w Porębie O. Błażej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, którą sprawowaliśmy za misjonarzy  żyjących i zmarłych  naszych prowincji zakonnych i dobrodziejów misyjnych. Na początku Mszy św. O. Jonasz, gwardian Góry św. Anny przywitał serdecznie wszystkich uczestników w największej kalwaryjskiej kaplicy. Słowo Boże w czasie Mszy św. wygłosił O. Błażej, wskazując na jubileuszowy rok św. Br. Alberta Chmielowskiego. 

            Po Mszy św. mimo deszczu udaliśmy na kalwarię i odprawili chwalebne Dróżki NMP. Nabożeństwo zakończyliśmy przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapalili znicz i odśpiewali „Barkę”. 

            O godzinie 18.30 w Domu Pielgrzyma w Sali św. Maksymiliana Kolbe odbył się koncert, któremu przewodniczyła schola dziecięca: „Róże Maryi” i zespół muzyczny: „Polaris 2” pod dyrekcją pana Rajmunda Wiechy. Dzieci i zespół muzyczny przyjechali z Kadłuba Turawskiego, rodzinnej miejscowości biskupa Bonifacego Antoniego Reimanna z Boliwii. W czasie przywitanie O. Błażej, że koncert został zorganizowany z okazji 800-lecia pobytu franciszkanów w Ziemi św. i z okazji 65-tych urodzin biskupa Bonifacego. Wraz z dziećmi na koncert przybyli ich rodzicie i przyjaciele biskupa z Kadłuba Turawskiego. Przez prawie półtoragodzinny koncertowały dzieci i zespół „Palaris2”. Niektóre piosenki zostały napisane specjalnie dla O. Biskupa Bonifacego. Na zakończenie koncertu O. Dymitr zaproponował, by również sala pod jego przewodnictwem  zaśpiewała na cześć Biskupa. Dzieci mogły chwilę odpocząć, a śpiew przejęła sala pod przewodnictwem O. Dymitra.  Po koncercie było zaplanowane pieczenie kiełbasek przy ognisku i pogodny wieczór przy kraterze wulkanu.  Niestety, z powodu złej pogody O. Ignacy, gwardian Domu Pielgrzyma przygotował ciepłe kiełbaski w jadalni. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pieczone kiełbasy. Wspólnym spotkaniem przy stole zakończyliśmy pierwszy dzień  pielgrzymki.

            W niedzielę 18 czerwca rozpoczęliśmy pielgrzymkę  w kaplicy Domu Pielgrzyma. Odmówiliśmy modlitwy poranne i odśpiewali  „Godzinki do NPNMP”. Po modlitwach pielgrzymi udali się do jadalni Domu Pielgrzyma na śniadanie. 

            Po śniadaniu w sali św. Maksymiliana Kolbe odbyło się spotkanie z misjonarzami. Było to bardzo przejmujące spotkanie, kiedy misjonarze opowiadali o swojej pracy. Pierwszym był O. Barnaba Dziekan, który należy do pierwszej grupy misjonarzy franciszkańskich,  przybyłych z Polski do Republiki Środkowej Afryki. O. Barnaba Dziekan jest współbratem z  Prowincji WNMP w Katowicach. Po nim podzielili się swoim powołaniem misyjnym dwaj bracia z Boliwii: O. Alan Mroczkowski z prowincji św. Franciszka i O. Karol Piela z  Prowincji WNMP, najmłodszy misjonarz.  Swoją pracą w Kustodii Ziemi św. podzielił się O. Piotr Blajer z prowincji MB Anielskiej. Na zakończenie przemówił O. Nikodem Gdyk, reprezentujący Komisariat Ziemi św. w Krakowie. W swoim wystąpieniu podziękował za pomoc materialną dla Ziemi św., zwłaszcza za ofiary złożone w Wielki Piątek w czasie adoracji Krzyża św. Trwające prawie dwie godziny spotkanie podsumował O. Dymitr, sekretarz Ewangelizacji Misyjnej konferencji północno-słowiańskiej zakonu Braci Mniejszych. Podziękował misjonarzom za ich przybycie i przekazane świadectwo, uczestnikom podziękował za ich obecność, modlitwę i pomoc materialną. 

            O godzinie 11.30 w bazylice św. Anny O. Nikodem Gdyk przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, a kazanie w duchu Ziemi św. i przeżywanego jubileuszu wygłosił O. Piotr Blajer. Po Mszy św. O. Błażej podziękował wszystkim uczestników za ich obecność i przywiązanie do misji franciszkańskich. Podziękowanie skierowano także na ręce O. Jonasza, angorskiego gwardiana i O. Ignacego, gwardiana Domu Pielgrzyma. Po Mszy św, udaliśmy się na obiad do klasztoru i Domu Pielgrzyma. 

            Mimo deszczowej pogody atmosfera pielgrzymki była ciepła i radosna. Koncert został oceniony bardzo wysoka, a uczestnicy dobrze się bawili. Budująca była wśród uczestników  atmosfera modlitewna. Następna pielgrzymka odbędzie się za rok w dniach od 16-17 czerwca 2018, na którą serdecznie zapraszamy.

O. Błażej Kurowski OFM 

Zawadzkie, 18.06.2017

 

 

 


praca misyjna

galeria zdjęć 


linki do stron internetowych

 
 


kontakt z biurem misyjnym 


 
tel. 32 252-68-70 wew. 410

 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry